#10 Knihy o smrti a umírání

08.11.2023

Milá knihomolko, milý knihomole,

o smrti a umírání jsem přečetla asi víc knížek než obyčejný smrtelník. Byla to součást mé terapie poté, co před osmi lety umřel můj muž Honza. Chtěla jsem se dozvědět o téhle oblasti lidského života co nejvíc. Abych si usadila rozházené střípky náhodně utrženého poznání. Abych se uklidnila, že nejsem jediný podivín, co vnímá smrt jinak, než je v naší společnosti běžné.

O smrti jsem svého času i hodně přednášela (na mém webu najdete spoustu záznamů). Zpočátku nebylo úplně jednoduché dostat tohle téma na pódia. Lidi na to nechtěli chodit. Pořadatelé se ptali, jestli bych tam neměla něco veselejšího. Já ale vytrvala a nevzdala se, protože mi to přišlo důležité.

Vědomí smrti a vnímání konečnosti našich životů nás podle mne vede k větší prostotě, vděčnosti a laskavosti.

Dneska jsem vděčná, že už tohle téma můžu opustit, protože je tu mnoho jiných, kteří o tom mluví. Smrt přestává být tabu a to je víc než dobře.

Níže přináším několik tipů, díky kterým se smrt pomalu dostává z temného kouta a usedá s námi u jednoho stolu.


4x projekty zabývající se smrtí

Cesta domů

Kdo by neznal tento hospic? Zdaleka není v ČR jediný, máme díky snaze mnoha úžasných lidí hospicovou péčí pokrytou celou republiku.

Cesta domů je však výjimečná ve dvou věcech:

1) Je o ní slyšet a systematicky odtabuizovává téma smrti v naší společnosti.

2) Před pár lety založila své vlastní nakladatelství a vydává knihy zaměřené právě na smrt a umírání. Jsou aktivní hodně i v tvorbě pro děti, protože jestli je potřeba s osvětou někde začít, tak právě již v útlém věku.

K smrti dobrý festival

Jedním z pionýrů v téhle oblasti byl i ostravský K smrti dobrý festival.

Letos se 10. - 12. listopadu uskuteční již 4. ročník. Já se bohužel nezúčastním, protože jsem v zahraničí, ale pokud jen trochu můžete, jeďte tam.

S organizátory jsem pro vás domluvila slevu 300 Kč (na lístky či záznam), stačí zadat kód VERU300 na www.ksmrtidobryfestival.cz.

V Plzni se letos též objevila první vlaštovka, před pár dny tam proběhl festival Pod drnem.

Ke kořenům

Organizace založená úžasnými vílami, které pomáhají tvořit smysluplné a osobité obřady posledního rozloučení.

Koukněte i na jejich sociální sítě. Krom sdílení svého přístupu pořádají i různé přednášky a workshopy.

Na konci dechu

Nádherný projekt Kateřiny Černé Grofové, která velmi citlivě mluví o smrti. Její Facebook je plný inspirativního čtení se spoustou tipů na zajímavé knihy. V tomto obdivuji její houževnatost, s jakou se tématu smrti věnuje.

Katka působí v Brně, pomáhá pozůstalým vést rituály posledního rozloučení a připravovat nás, smrtelníky na závěr života.

5x beletrie o smrti

Životní terno (Fredrik Backman)

Backman patří k mým nejoblíbenějším autorům, protože svým psaním se umí dotknout lidských duší, aniž by sklouzával do zbytečného patosu.

Tahle knižní jednohubka o smrti představuje něžný způsob, jak vklouznout do tématu konečnosti našich životů.

Žít nebo nechat žít (Hendrik Groen)

Miluju severské romány, zvlášť pak jejich humor. (Pokud mu neholdujete, tak berte tohle mé doporučení s rezervou.)

Hlavní hrdina žije život, který vlastně nikdy žít nechce. Najednou se mu ale naskytnou příležitost, která může vše změnit. Jen bude muset tak trošku zfingovat svou smrt.

Smrtka (Neal Shusterman)

Young adult žánr moc nemusím, ale jestli kvůli někomu jsem ochotná udělat výjimku, je to právě Shusterman. Možná i proto, že na rozdíl od jiných YA autorů je... docela starý. :-D

První díl trilogie Smrtka nastiňuje svět, ve kterém lidé zvítězili nad smrtí. Aby byl život na planetě udržitelný, zřídí cech Smrtek, který sem tam někoho pokosí.

Tahle kniha je jedinečná i díky "deníkům Smrtek", kde najdete zajímavé úvahy o smrti a smrtelnosti.

(Další dva díly už mě tolik nebavily, byly zřejmě psané pro mladší publikum.)

Smrt a jiné vrcholy mého života(Sebastian Niedlich)

Německý humoristický román zní na první pohled jako oxymorón, ale nic není dál od pravdy! Němci mají s Čechy vlastně dost podobný smysl pro humor a v tomhle románu je to znát. (I když tedy popravdě asi i tahle kniha by se dala zařadit do YA žánru.)

Hlavní hrdina se potká se Smrtí a zjistí, že na rozdíl od jiných s ní dokáže mluvit. Smrťák se mu zjevuje v různých životních situacích, většinou když se to nejmíň hodí. Klade vlezlé otázky a je navzdory očekávání i vtipný.

Než natáhnu brka (Antti Tuomainen)

Seveřané mají zřejmě téma smrti a podivný humor v oblibě. Nevím, asi že je tam hodně tma. :-)

Tahle knížka je něco na pomezí detektivky a humoristického románu.

Hlavní hrdina během jednoho dne zjistí, že umírá na otravu a že ho žena podvádí. A když vám smrt dýchá na záda, nemá smysl brát si bílé rukavičky.

5x knihy napsané lidmi, kteří pracují v blízkosti smrti

Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria (Caitlin Doughty)

Knížek o smrti jsem přečetla hodně, ale tahle patří dlouhodobě mezi mé nej.

Doughty pracovala několik let v krematoriu, kde připravovala mrtvé k žehu. Skvěle balancuje na hraně posvátna, hloubky a humoru, který vyskakuje v těch nejnepravděpodobnějších okamžicích, kdy bychom všichni spíš předpokládali, že by se spíš hodila kamenná tvář.

Jak si žijí nebožtíci (Mary Roach)

Tuhle knížku jsem si teď půjčila z knihovny. Vůbec jsem ji neznala, ale už jen z letmého nakouknutí jsem nadšená, protože tohle je přesně podle mého gusta.

Co se s našimi těly děje po smrti? Jak je nakládáno s našimi ostatky?

Jak je psáno na přebalu - knížka je psaná provokativně, ale zároveň s respektem a vtipem.

Letecký motor ve dřezu (Mary Roach)

Myslím, že tuhle knížku už jsem určitě doporučovala několikrát. Není divu, pro mě je jedna z nejsilnějších, co jsem měla tu čest v tomto tématu potkat.

Četla jsem ji relativně nedávno, a přesto tam pro mě byla spousta aha momentů.

Bývalá ředitelka a lékařka hospice Cesta domů spolu vedou rozhovor, v němž se dotýkají nejhlubších podstat lidské duše. Přitom to říkají slovy prostými patosu.

Slzy často střídá smích, a tak to má v životě i ve smrti být.

Neboj se vrátit domů (Marie Svatošová, Aleš Palán)

Knihy od Aleše Palána jsem tu už několikrát doporučovala, protože jak mu beletrie (podle mě) nejde, rozhovory umí vést skvěle.

Marie Svatošová je zakladatelkou hospicového hnutí u nás. Neuvěřitelná bojovnice, která to tu rozhýbala a roztleskala úplně od píky. Ještě donedávna jezdila přednášet.

Její přístup k umírání je léčivý a určitě má smysl si její slova poslechnout.

Čeho před smrtí nejvíce litujeme(Bonnie Ware)

Bála jsem se podle názvu, že tahle knížka bude snůška sentimentálních žvástů na úrovni nějakého článku v lifestylovém magazínu. Ale pletla jsem se!

Ware je písničkářka, která jednu dobu pracovala jako domácí pečovatelka o umírající. Doprovázela lidi jejich posledními dny a naslouchala.

Knížka je velmi... lidská. Hluboká i odlehčená tak akorát.

3x knihy vracející smrt do života

Pro smrt uděláno: živé rozhovory o posledních věcech

Tohle je pořádná bichle! Jsou v ní sesbírané rozhovory s různými osobnostmi. Některé jsou slabší, jiné si budete muset dávkovat, jak jsou nabité.

Každopádně tento počin stojí za to mít v knihovničce, protože smrt a umírání zde rozhodně není tabu.

Vyhoštěná smrt (Jiřina Šiklová)

Socioložka Jiřina Šiklová už bohužel není mezi námi. Měla jsem její inteligenci a jakousi praktičnost moc ráda.

Když jsem v roce 2017 přednášela na TEDx, řekl mi Radkin Honzák, že v Jiřince a mně spatřuje podobné prvky (což mi moc zalichotilo), protože prý umíme o smrti mluvit s citem i humorem.

Moc bych si přála, abychom i díky této knize již nadále nevyhošťovali smrt z našich životů.

Průvodce smrtelníka (Ondřej Nezbeda)

Slovy autora má být tato kniha podanou pomocnou rukou v těžkých chvílích, kdy se setkáme se smrtí našich blízkých.

Průvodce smrtelníka byla jednou z prvních knížek, která téma smrti u nás začala odemykat. Pokud jste toho už o smrti a umírání přečetli hodně, možná tam nenarazíte na nic nového. Ale to nevadí, i základy, o kterých máme pocit, že známe odpředu dozadu, má někdy smysl si zopakovat.

5x knihy napsané umírajícími či pozůstalými

Nebe nemá dno (Hana Andronikova)

Tohle je velmi zvláštní knížka. Autobiografická beletrie. Andronikova sepsala své zážitky z pobývání u šamana v džungli, kde se snažila vyléčit z rakoviny. Svůj boj bohužel nevyhrála, toto je poslední kniha této výjimečné autorky.

Text je snový, mnohdy až blouznivý, ale probouzí v člověku cosi animálního. Asi bych nedoporučila touhle knihou začít, pokud jste od Andronikové nic nečetli (zkuste třeba Zvuk slunečních hodin).

Ještě než umřu (Jenny Downham)

Nádherná a bolavá sonda do života umírající 17leté dívky. Výjimečná právě v tom, že období dospívání je náročné samo o sobě. Pokud ale na vše máte méně času než vaši vrstevníci, jak vás to promění?

Tuhle knížku jsem četla v originále, takže nevím, jak se vyvedl český překlad. Každopádně podle knižní předlohy vznikl i film (a není úplně špatný).

Můj poslední výdech (Paul Kalanithi)

Osobně se mi tahle knížka úplně nelíbila, protože jsem víc spirituálně zaměřená. Nicméně dávám ji sem pro ty, kteří víc hrají na praktickou linku.

Spolu se smrtí a umíráním se často objevuje i vztek, pocity nespravedlnosti, lpění... a to je tu velmi dobře popsané.

Domnívám se, že tohle je dobrá knížka na vstup do tématu pro ty, kterým všechno to "povznášející a hluboké" psaní o smrti sere a nechápou, jak o tom někdo takhle může mluvit.

Žal je to s křídly (Max Porter)

Tahle knížka je... divná. Je to jako číst na drogách. (Ne snad, že bych to někdy zkoušela, ale takhle si to představuju.)

Střídají se v ní snové výjevy, básně, hluboký smutek, bolestná realita. Tenoučká knížka má lehce hororovou atmosféru jako básně od Edgara Alana Poea.

Zároveň velmi trefně zachycují pocity rodiny po ztrátě partnerky a maminky od dětí. Autor psal z vlastní zkušenosti.

Moje milá smrti (Veronika Hurdová)

Pokud byste ještě neznali, tak i já jsem napsala knihu o svém blízkém setkání se smrtí. Do psaní jsem se pustila rok poté, co zemřel můj první muž Honza a nechal mě samotnou se třemi dětmi.

Tenkrát jsem zažívala obrovský smutek, ale zároveň i podivné problesky světla, které do té doby v mém životě chyběly. Zjistila jsem, že smutek i radost může sídlit v srdci naráz.

Mladých vdov je u nás víc, než byste si mysleli. Ještě nyní, osm let po Honzově smrti, mi každý měsíc přistane ve schránce aspoň jeden e-mail od pozůstalé manželky. Jsem vděčná, že moje knížka je pro ně mostem k naději.

2x knihy o smrti pro děti

Když dinosaurům někdo umře (Laurie Krasny Brown, Marc Brown)

Tuhle knížku jsme dostali, když zemřel Honza. Nemyslím si, že to byl dobrý okamžik, protože jsme si s dětmi zpracovávali jeho odchod po svém.

Nicméně pokud chcete děti OBECNĚ seznámit s tématem smrti a nedělat kolem toho nějaké "óóó duchovno", je tahle knížka moc fajn.

Návštěva malé smrti (Kitty Crowther)

Mám ráda prosté věci. Svou jednoduchostí umí dojmout.

Tohle je nádherná útlá knížka, která laskavým způsobem dětem ukazuje, že smrt je součástí našeho života a není potřeba ji zastrkávat pod koberec či se na ni zlobit.

3x videotipy

Jednotka intenzivního života

Jedinečný dokument zachycující práci doktorů na jednotce paliativní péče. Režisérce se podařilo dotknout se čehosi lidského, co nás v okamžicích posledních všechny spojuje. Určitě se podívejte.

Po životě

Seriál zachycující truchlení takové, jaké je. Hlavní hrdina po ztrátě manželky nemá chuť žít, ale po malých krůčcích se vrací zpět do života. Jen někdy je to krok dopředu, dva zpět. Je to krásně citlivě natočené a zobrazuje to bez přikrašlování všechny emoce, co pozůstalý skutečně zažívá.

Buko

Tenhle film není tak úplně o smrti. Je spíš o tom, jak se vrátit do života. Hlavní hrdince zemře manžel a v závěti jí odkáže koně. Koně, kterého rozhodně nechtěla.

Filmy Alice Nellis miluju. A kdybyste ji někdo znal - podstrčte jí prosím Bohumila, jestli by ho nechtěla natočit. Byl by to můj splněný sen.

Ježišmarjá, dneska to bylo fakt dlouhý! A to jsem sem zdaleka nedala všechno! Tak třeba někdy udělám druhý díl, jestli bude zájem. :-)

Na počtenou se budu těšit zase příště u dalšího tématu!

S láskou,

Veru