#5 Silné ženské hrdinky

08.03.2023

Moje milá knihomolko, můj milý knihomole,

je vtipné, že tenhle díl Knihovničky vyšel zrovna na MDŽ, aniž bych to nějak plánovala. Dostala jsem nedávno krásnou zprávu od jedné mé čtenářky:

"Pracuji jako knihovnice na dětském oddělení. (...) Chci vám napsat, že máte úžasný cit, vaše ženy v knihách jsou nádherné bytosti.


Ať už Agnes, Leila, vnučka Božidary, její dcera, no a Božidara, to jsou prostě osobnosti. Jste to vy, kdo jim vdechuje život, a ten můj život je díky vašim knihách krásnější."

Baví mě psát výrazné postavy se silnými povahovými rysy, protože na jejich pozadí se snáze ukazují společenské jevy a typizované způsoby uvažování. To, že to jsou zrovna ženy, je spíše náhoda. Zrovna teď píšu román Bohumil, kde naopak budou hrát hlavní roli výrazní muži. :-)

Napadlo mě ale dát dohromady několik knižních a filmových tipů, kde vystupují...


Ženy reálné i smyšlené, které zbořily či přepsaly škatulky, do nichž se je společnost snažila natlačit

Spisovatelka a scénáristka Klára Vlasáková, od které jste možná četli román Praskliny (2020) či viděli film Běžná selhání (2022), nezapře ve své tvorbě zájem o gender studies. V rozhovoru pro ČRo říká:

"Ženy jsou od určitého věku neviditelné. Ztrácí svou stereotypní roli sexuálního objektu či pečující bytosti.

(...)

Jako divačka bych moc ráda viděla víc starších ženských postav, které nejsou míněné jako protivné tchyně či pečlivé maminky, zkrátka jako vtip."


Na sítích mé sledující toto téma zaujalo a z rukávu začali sypat své oblíbenkyně:

  • Pipi Dlouhá punčocha
  • Toyen
  • Žeňa z Želar
  • Vlasta Kálalová
  • Hermiona
  • Scarlett O'Hara
  • ...a mnoho dalších.

Já zkusím přidat jiné, které mi z různých důvodů zaimponovaly. :-)

4x tipy na knihy se silnými ženskými hrdinkami

Bílá voda (Kateřina Tučková, 2022)

Nijak si v tlustých knihách nelibuju, protože mám často pocit, že autor neumí škrtat. Nejinak je tomu u Bílé vody, kterou se prokousávám už víc jak měsíc a nyní, kdy mi zbývá cca 1/4 do konce, už si přeju konec.

Nicméně historická polofikce o osudu řeholních sester za komunismu od Tučkové si mě velmi získala hlavně kvůli postavě sestry Evaristy. Droboučká, ale rázná, se svébytným smyslem pro spravedlnost a odvahou, kterou by jí mohl leckdo závidět.

Donutila mě ptát se, jak bych se tváří v tvář osudu zachovala já sama.

Když šeptá listí: Příběh stromů a mého života (Hope Jahren, česky 2017)

Tahle knížka nemá na veřejných knižních databázích extra vysoké hodnocení, ale mě osobně velmi zasáhla. Vědkyně Hope Jahren se v ní dělí o svou lásku k rostlinám a stromům, které miluje snad víc než lidi.

Z každé stránky čiší to, jak je Hope svá. Je bezpochyby podivínkou splňující jen málo ze společenských požadavků ohledně role ženy.

Ale ona se tím vůbec neznepokojuje a houževnatě dělá to, co ji činí šťastnou.

Holka se sílícím hlasem (Abi Daré, česky 2021)

Přečíst si občas knihu od autorky s ne-euro-americkým původem je osvěžující vykročení ze zajetých stereotypů. To, co ženy v západní společnosti už dávno vybojovaly a není to pro ně tématem, musejí ženy v Africe stále ještě trpět.

Příběh 14leté Adunni nás zavede do africké vesnice, kde je stále ještě kvůli chudobě běžné provdávat dívky bohatým mužům jako x-té manželky a učinit je tak nejen levnou pracovní silou, ale i neplacenou prostitutkou a továrnou na zajištění potomstva.

Adunni je sice nevzdělaná, ale velmi bystrá. A ve svém životě touží po jediném - aby dívky jako ona mohly chodit do školy.

Lekce chemie (Bonnie Garmus, česky 2022)

Na tuhle knížku se všude pěje chvála. Za mne je to řemeslně dobře napsaný román ctící americko-britskou románovou tradici (navíc autorka je bývalá copywriterka, takže nechybí hezké slovní obraty a humor), nicméně chyběly mi v něm víc propracované příběhové linky či vypravěčské úhly. A závěrečná scéna, kde se všichni objemou a odhalí se všechna tajemství, mi trapností připomněla konec Cimrmanových divadelních her, kde je potřeba nasadit vichr z hor.

Každopádně postava vědkyně Elizabeth Zott je výborně napsaná. Její svéráznost a houževnatost, se kterou čelí osudu, je inspirující (jakkoli tedy její feminismus byl pramálo uvěřitelný, protože byl psaný očima feministky z 21. století a zasazený do 60. let působil nepatřičně).

3x tipy na filmy a seriály o silných ženách

Frida (2002)

Frida Kahlo byla tak výraznou postavou, jak neobvyklé byly její obrazy. Kéž bychom všichni byli schopni stejné věrnosti své podstatě, jako byla tahle výjimečná malířka. Budete ji buď milovat, nebo nenávidět, ale nic mezi tím.

Vypracovaná: Podle života Madam C. J. Walker (2020)

Příběh téhle "první černé americké milionářky" jsem poznala až díky minisérii na Netflixu. Svou vizi tlačila navzdory všemu a všem jako buldok. Osud ji mnohokrát položil na lopatky, ale ona se vždycky zvedla a šla dál.

Wednesday (2022)

Seriál, který si zamilovaly mé děti. Příběh mě moc nebavil (klasické prvky teenage kinematografie), nicméně postava Wednesday Adams, která se nenechá strhnout trendy a je jí naprosto jedno, jak o ní ostatní smýšlejí, je podle mě skvěl vzor pro dospívající.

Přeju krásný Mezinárodní den žen, ať už ho slavíte či nikoli, a těším se zase příště u dalšího tématu!

S láskou,

Veru