Be your own guru!

14.10.2022

Dnešní doba je úžasná v tom, kolik nám nabízí možností, když se chceme rozvíjet a růst.
Tahle podpora z vnějšku je fajn. Jenže někdy je toho tolik, že se nám v tom může ztratit to nejdůležitější. My samotní.


Čtenářka Lucie mi napsala (cituju kousek e-mailu s jejím dovolením):
"Procházím teď velikou změnou (...) a někdy to není lehké si v této době ustát své postoje a názory. Věřím v intuici a ve své děti, ale občas mě něco rozhodí a já scházím z cesty a neslyším svůj vnitřní kompas. (...)
Před týdnem na mě fb plival samé workshopy, kurzy, semináře na téma hojnosti, uzdravení, apod. Chytla jsem z toho splín. Možná bych snad taky měla naletět na tuto "ezo" vlnu a pak... vidím Vás a zase věřím, že všechna moudrost je v nás."


A tohle je přesně ono. Myšlenka, která je na pozadí všeho mého psaní článků i knížek. Jsem hluboce přesvědčená, že každý v sobě má všechno, co potřebuje k tomu, aby byl šťastný. Stačí se jen rozpomenout na to, kým jsme se narodili.


Můžeme si nechat na naší cestě pomoct či poradit. Ale neměli bychom uvěřit, že spása přijde zvenku.
Vzpomněla jsem si na dokument Kumaré (2011), ve kterém se režisér, moderně žijící Ind, stylizoval do gurua. Měl za cíl jediné. Přesvědčit lidi, že každý může být sám sobě guruem.


Skutečně se mu podařilo získat věrnou skupinu následovatelů, jimž na setkáních neopakoval nic jiného, než že veškerá moudrost je v nich. Všichni mu to odkývali a vypadalo to, že mu ze srdce věří.
Na konci filmu se ale jejich guru demaskoval a oholený, ostříhaný a v moderním oblečení jim řekl, že už ho nepotřebují. Co myslíte? Měli z toho všichni radost?


Když v angličtině vyspelujete slovo guru, možná budete překvapeni. Gee, you are you. Jé, ty jsi ty.
A tak to je. Nikdo, ani ten sebemoudřejší člověk na světě, vám nedá návod na to, jak žít váš vlastní život.