Byli bychom ok s obrázkem usměvavého dítěte na přebalu dětských prsou v mrazáku? Morálka není univerzální

07.11.2022

Zkoumali jste někdy obrázky na přebalech potravin? Konkrétně mám teď na mysli ty s masem.
Baculaté prasátko na šunce.
Veselé kuřátko na kuřecích stehnech či prsíčkách.
Stylizovaná rybka na obalu tuňákového toastu, jejíž tělo je tvořené z masa tuňáka, oko z vajíčka a ploutvičky ze salátu.


Asi nic, nad čím bychom se pozastavovali. Možná nám to přijde roztomilé. Marketingově to zřejmě funguje.
Ale představme si na chvíli, že bychom na planetě nebyli jediným druhem, který zpracovává jiné živočichy na maso, balí je a skrz líbivé obrázky prodává.
(Ostatně proč by ne. Když se nad tím zamyslím, nepřijde mi to vůbec nepravděpodobné, že by tak některá z evolučních kliček mohla dopadnout.)


Byli bychom ok s obrázky usměvavého dítěte na balíčku dětských prsou?
Líbila by se nám silueta člověka poskládaná z plátků jeho masa, zoubky z mandlí a očiček z oliv?
Zdá se vám to nechutné? Mně jo.
Ale právě proto mi přijde fajn si uvědomit, že to, co považujeme za etické, morální či obecně správné, je zkrátka věcí zvyku.


Čínský autor sci-fi Liou Cch´- Sin v povídkách Toulavá Země vypráví příběh, ve kterém přiletí na Zemi mimozemští kolonizátoři. Chtějí planetu vytěžit a lidi začít chovat na maso.
Lidé namítají, že je to barbarské ničit takhle vyspělou civilizaci. Argumentují prastarými městy. Dokonce vezmou mimozemského vyslance na místo vykopávek.
Mimozemšťan ale nabere do hrsti hlínu a vznese naprosto legitimní poznámku: A víte, kolik jste tímhle hrabáním zničili kolonií mravenců?


Doslova pak říká: "Morálkou už se přede mnou nikdy neohánějte. Něco takového nemá ve vesmíru stejně význam."


A tohle bychom měli mít na paměti. Morálka, etika, správnost... nic z toho není univerzální.
Uznávám. Uvedla jsem extrémní příklady. Ale něco podobného se děje i mezi lidmi. Jiná hlediska jsou daná rozdílnou dobou, ve které jsme se narodili. Okolnostmi, které na nás působily. Částí světa, v níž vyrůstáme.
V celovesmírném měřítku nemám asi žádnou odpověď, co s tím. Ale mezi lidmi si myslím, že by tou odpovědí mohla být otevřená mysl a respekt k jinakosti.