Magnesia Litera pro Božidaru?

23.03.2023

Dlouho jsem přemýšlela, jestli vás znovu poprosit.
Možná si někteří z vás pamatují, jak to bylo s Magnesií Literou loni. Ve zkratce: svými hlasy jste dostali Agnes na první místo v kategorii Cena čtenářů, nicméně díky chybě pořadatelů, kterou následně v tichosti zametli pod koberec, byla oceněna jiná knížka.
Nebyla jsem tehdy naštvaná, spíš mi tahle literární soutěž, které jsem si do té doby velmi vážila, zhořkla.
Rok se s rokem sešel a já napsala Božidaru. Měla jsem zároveň i rok na to, abych si promyslela, s jakými motivacemi bych se na vás případně s prosbou o váš hlas obracela znovu.
Snažila jsem se k sobě být tak poctivá, jak jen to dokážu.
Nejednám jen z nějaké touhy po pomstě? (Odpověď je ne.)
Netoužím se vyhrabat ze škatulky "píšící blogerka" a stát se konečně v očích veřejnosti "opravdovou spisovatelkou". (Odpověď je, že za posun tímhle směrem budu moc ráda, nicméně na tom nelpím; pokud to zůstane tak, jak to je, jsem spokojená.)
Nechci se jen zviditelnit? (Odpověď je, že sebe nikoli. Ale za Božidaru bych byla ráda, protože ta holka má lidem co říct. :-))
Snad tedy můžu s čistou duší říct, že žádnou zášť necítím. Bylo to tehdy pochybení pár jedinců, kteří se možná nezachovali lidsky nejlíp, ale Magnesia Litera není jen o nich. Už dlouhé roky sleduju výsledky a mnohé z těch knížek v nominacích jsou opravdové skvosty české literatury.
Nevím, jestli jsem dobrá spisovatelka v klasickém slova smyslu. Nejdou mi moc kudrlinky, píšu hodně přímočaře. Ale vím, že se mi mimoděk daří vetkat mezi řádky cosi, co umí pohnout čtenářovým nitrem. Proto si vůbec nepomýšlím na cenu odborné poroty, nicméně cena čtenářů je něco, co se mnou ladí. Možná neumím psát pro odborníky, ale pro obyčejné smrtelníky ano.
Dostala jsem od vás už stovky zpráv, jak vás Božidara rozesmála i rozplakala. Jak pomohla porozumět vašim maminkám. Jak vás pohladila po duši a zanechala ve vás pocit lehkosti.
Jste-li jedním z těch, kdo si Božidaru přečetli a při vzpomínce na ni vás zahřeje u srdce, budu moc vděčná za váš hlas v Magnesia Litera - Cena čtenářů.
https://ml2023.kosmas.cz/
Uvidíme, jestli to letos klapne.
Ze srdce děkuju, Veru