Planeta zachraňovat nepotřebuje

27.11.2022

Zhruba před 700 miliony let započal proces, díky kterému tu dnes jsme. V oceánech i v atmosféře se začala významným způsobem zvyšovat hladina kyslíku.
Tenhle kyslíkový boom upřednostnil organismy, které byly schopny využívat energii z kyslíku, zatímco organismy, které to nedokázaly, vystrkal do extrémních podmínek či je prostě nechal vyhynout.
Představuju si, jaké by to asi bylo, kdyby v té době anaerobní organismy byly inteligentním druhem.
Možná by také chodily po ulicích s transparenty jako
"Hladina kyslíku za posledních deset let stoupla o kritických 10 %" nebo
"Každou hodinu zmizí z této planety jeden živočišný druh" nebo
"THERE IS NO PLANET B".
A měly by také pravdu.
Pár let zpátky jsem četla knihu Šesté vymírání od Elizabeth Kolbert. Procházela historii planety, kdy se šestkrát drasticky snížil počet žijících druhů. Nyní jsme diváky šestého velkého vymírání. A nejen diváky. Jsme i jeho hlavními původci.
Knížka měla být především zdviženým prstem, abychom se zamysleli nad svým chováním. Ale krom toho ve mně zanechala ještě jeden silný pocit, a to že život vždycky vyhraje.
I když se dramaticky promění podmínky. I když zbyde třeba jen 10 % živočišných druhů, pokaždé se z těch pár semínek vykřešou nové, nečekané a do té doby nepředstavitelné formy života. Stačí jen jedna ingredience. Dostatek času.
Více než 95 % živočišných druhů, které kdy běhaly po této planetě, už vymřely. A jak říkal George Carlin ve svém legendárním stand-upu: "We didn't kill them all."
To nás samozřejmě neopravňuje chovat se jako sobečtí pitomci.
Ano, je dost smutnou skutečností, že nyní máme výrazný podíl na hromadném vymírání. Ale myslet si, že naše role v zachraňování planety je nějak zásadní, je dost nabubřelé a naivní zároveň.
Abych ještě jednou volně citovala myšlenku Carlina: "Pořád pátráme po smyslu života. Co když jediný smysl našeho bytí bylo vytvořit plast, tak aby z něj mohly vzejít nové formy života?"
Planeta zachraňovat nepotřebuje. Ona si poradí. S námi i bez nás. Jsme teď tak trochu v pozici anaerobních organismů před pár set miliony let. Potřebujeme především zachránit vlastní prdel.
Ale jestli se to povede nebo ne, je planetě zřejmě celkem jedno. Život si cestu najde.