Ministerstvo chce trestat "zlobivé pacienty" za "nevhodné chování". Proč s tímhle návrhem nesouhlasím?

16.02.2023

Odborníci z Ministerstva financí v čele se Zbynkem Stanjurou se nechali před pár dny v médiích slyšet, že jedním z nápadů, jak nalít víc peněz do zdravotnictví, je zdanit "zlobivé" pacienty za "nevhodné" chování.
(zdroj iDnes)
Za nevhodné chování v první řadě označili vynechávání preventivních prohlídek, za které by zlobiví pacienti mohli platit na zdravotním pojištění o jeden procentní bod ze mzdy navíc, což by do státní pokladny údajně mělo přinést jen od zaměstnanců řádově jednotky miliard navíc. (O podnikatelích jsem se bohužel nic nedočetla, ale nedělám si iluze, že by byli případnému navýšení ušetřeni.)
Chápu logiku té úvahy.
Jednak je to poměrně dobře sledovatelný parametr.
Jednak pokud (a pouze pokud!) jste nemocní a na prohlídky nechodíte, stojí následná péče o vaše zdraví v průměru více, než když se nemoc zachytí včas.
Nicméně velmi mne dráždí, když se o lidech mluví automaticky jako o pacientech. To, že člověk nechodí k lékaři, vůbec nemusí znamenat, že o své zdraví nepečuje!
Taktéž nechápu, proč se stále drží označení "preventivní prohlídky", když s prevencí to nemá nic společného a lépe by se pro ně hodil název např. "screeningové prohlídky" či "kontrolní prohlídky".
Opravdová prevence je zdravý životní styl, nikoli jednou za rok návštěva lékaře.
Naštěstí odborníci z ministerstva myslí i na to. Skoro se mi ulevilo, když jsem četla, že "zvýšená sazba by se ale týkala i těch, kteří se dopouštějí rizikového chování". (zdroj TN.cz)
Ale chyba lávky. Za rizikové chování by se považovala např. jízda autem bez pásů nebo lyžování bez helmy.
"Naopak třeba kouření nebo obezita by do rizikového chování nepatřila." V této oblasti chtějí jít spíše cestou zvýšení spotřební daně. (zdroj TN.cz)
K tomu jen dodám, že vyšší spotřební daň u tabákových výrobků chápu, ale jak konkrétně vypadá návrh vyššího zdanění rizikových potravin?
To budou chtít pro každý jeden výrobek vydávat certifikát, když i lidé jako PharmDr. Margit Slimáková denně bojují s tím, že se spousta výrobků halí do marketingového kabátku zdraví prospěšného produktu, a přitom jsou některé vyloženě zdraví škodlivé?
Nebo plánují plošně zdanit všechny potraviny včetně mrkve s brokolicí?
Já nevím. Přijde mi to úplně na hlavu.
Obezita a kouření jsou jednou z nejčastějších příčin nemocí a smrti.
Takoví pacienti ročně stojí státní pokladnu miliardy korun.
Z výše uvedeného návrhu mám pocit, že nikomu z odborníků skutečně o naše zdraví nejde.
Vymýšlejí jen nové způsoby, jak z jakýchkoli lidí (včetně těch, kteří služby lékařů nevyužívají), vytáhnout peníze, které by cpali do systému, který je čím dál nemocnější, stejně tak jako je čím dál nemocnější naše populace.