"Lidé, o kterých si myslíme, že jsou velmi chytří, nemusí nutně být velmi chytří. Je pravděpodobnější, že jsou spíše vzdělaní či zkušení v oboru než inteligentní." (Marilyn vos Savant)

13.12.2022

Marilyn vos Savant se narodila v roce 1946 a vyrůstala jako normální dítě. Rodiče jí nikdy neřekli, že je výjimečná. U dívek v té době byly důležité jiné věci než inteligence. V roce 1985 se však Marilyn dostala do Guinnessovy knihy rekordů, kde ji označili za člověka s nejvyšším naměřeným IQ na světě.
V roce 1990 jí byl představena otázka, dnes známá jako Monty Hallův problém (nebo též Problém tří dveří):
Máte před sebou troje dveře. Za dvěma z nich jsou kozy. Za jedněmi auto. Ukažte náhodně jedny dveře, ale ponechte je zavřené. Poté však přijde moderátor a otevře jiné dveře, za kterými se nachází koza. Otázka zní: Pokud chcete vyhrát auto, je nyní výhodné změnit svou volbu a ukázat na třetí, dosud nevybrané dveře?
Nechám vám chvilku na rozmyšlenou.
.
.
.
.
Je jasné, že když se tak blbě ptám, tak v tom bude nějaký háček a odpověď asi nebude intuitivní.
.
.
.
.
Většina lidí by spontánně odpověděla, že nemá smysl prvně vybrané dveře měnit. Ale není tomu tak.
Pokud patříte mezi ty, co jim přijde výhodnější svou volbu změnit, pak ji zkuste matematicky odůvodnit, abyste si byli jistí, že váš tip není podmíněný jen tím, že "jste tušili zradu". (Vysvětlení vám dám do komentáře.)
Když jsem tenhle příklad poprvé slyšela, vyplivla jsem řešení na první dobrou. Nejsem žádný génius. Kdysi jsem sice byla v Mense, ale vykopli mě, páč jsem neplatila členské příspěvky. Z matiky jsem mívala na střední spíš dvojky, trojky.
Nicméně na vejšce jsem se pak potkala se statistikou. Všechny ty pravděpodobnostní počty, kombinatoriky, variace, permutace mi šly. Viděla jsem je před očima jako dětskou skládanku.
Po dvou měsících studia logiky jsem opravila profesorovi chybu v příkladu, kterým popsal celou tabuli a nevycházelo mu to. Bylo to pro mě snadné.
Marilyn vos Savant s obdobnou lehkostí odpověděla správně na otázku tří dveří... a strhlo se peklo. Naprostá většina lidí jí začala posílat dopisy, že nemá pravdu. Co je na tom ale nejzajímavější - posílali jí je i tehdejší renomovaní profesoři matematiky.
A i když Marilyn své řešení dostatečně vysvětlila, trvalo to ještě dlouho, než se jí vědci omluvili a jí se dostalo uznání.
Co mi na tom přijde zajímavé?
Zvykli jsme si zaměňovat inteligenci s pasivně nabytými vědomosti, které získáme ve školních lavicích. Často argumentujeme autoritou, aniž bychom viděli, že právě to nám může bránit posunu v poznání.
Marilyn vos Savant řekla (překládám): "Lidé, o kterých si myslíme, že jsou velmi chytří, nemusí nutně být velmi chytří. Je pravděpodobnější, že jsou spíše vzdělaní či zkušení v oboru než inteligentní."
A co podle ní drží lidi od jejich intelektuálního potenciálu? Její kritika míří na povinné školství, kde se studenti vzdělávají pasivně. "Sedí tam a je jim předkládáno, čemu mají věřit, místo aby se učili myslet nezávisle."
Já sama doufám, že školství se díky rozrůstajícím se ostrůvkům pozitivních deviací pomalu (odspodu) proměňuje.
Nicméně změnit myšlení celé společnosti a naučit se otevírat hlavy alternativním názorům bude asi ještě chvilku trvat.
Nechci tím říct, že bychom měli přestat věřit vědcům. Jen se domnívám, že je dobré být si vědomi toho, že náš mozek sklouzává automaticky spíše k důvěře v autority, a proto je fajn si vždy nechat místo pro zdravé zpochybnění toho, co je nám předkládáno jako pravda.
Veru