Rozdávám knihy, aby pátek třináctého nebyl nešťastný...

Nejsem pověrčivá. Ale pokaždé, když vyjde pátek na třináctého, píchne mě u srdce. V pátek 13. listopadu 2015 zemřel člověk, kterého jsem milovala nejvíc na světě. Nechal tu po sobě tři děti a jednu vdovu, která za ty roky ušla veliký kus cesty.

Můj svět se tenkrát rozpadl a potřebovala jsem pomoc druhých. Jakýkoli záblesk lidské dobroty mi dával naději, že za těmi mraky je ještě někde slunce.

Dneska stojím pevně na vlastních nohou a jsem tou, která může pomáhat jiným. Beru to jako takový vesmírný kolotoč. Když člověk potřebuje, neměl by se stydět říct si o pomoc. A když může, měl by být připravený pomoc nabídnout.

V pátek 13. 5. 2022 jsem si řekla, že už nechci tento den považovat za nešťastný. 

Rozhodla jsem se rozdat dvacet svých knížek těm, kterým zrovna teď slunce nad hlavou nesvítí.


Na mou výzvu se mi sešly velké desítky dojemných příběhů. 

U některých jsem si říkala, že takové zkoušky umí vymyslet snad jen život sám. Posuďte sami...

"Má kamarádka, kterou znám už 20 let, před 14 dny náhle tragicky přišla o svého úžasného, téměř 4letého synka. Byl to nádherný, vždy veselý chlapeček. Rozdaval radost pouhým pohledem. Kamarádka i její muž jsou na tom teď psychicky dost špatně."

"Knížku bych ráda věnovala dvěma skvělým dětem mé statečné spoluotužilkyně A. P., které před časem zemřel manžel a zůstala tu na ně sama."


"Mám kamarádku, která má dvě dcery, jednu s autismem a druhou zdravou, nešťastnou. Možná by potřebovala najít směr a cestu jako Agnes, určitě to pro ni není lehké vyrůstat se sestrou, která je prostě jiná. Mají jen dvě místnosti, není kam utéct."


"Jsem maminka, co zůstala sama od těhotenství, vychovává dceru sama a poslední dobou jsem hrozně unavená, nevím proč, pracuji na sobě už dlouho, ale po kolapsu jsem prostě unavená a chybí mi elán. 

Ráda bych nabrala sílu, více se dokázala pochválit a ne stále kritizovat za malé nepovedené situace při výchově."

"Dnes je to měsíc, kdy se má kamarádka navždy rozloučila se svým mužem. Tátou jejich třech maličkých dětí, o kterého do poslední chvíle s láskou pečovala. 

Moc bych si přála, kdyby kniha Moje milá smrti pomohla k tomu, aby se jí do života pomalu začala vracet radost."

"Právě jsem si prošla pátým potratem, držely mě nad vodou moje děti. Mám tři, ale moc jsem chtěla ještě jedno. 

Po vašich knížkách jsem koukala, ale finance nic moc. Pět lidí a jedna podprůměrná výplata, nestěžuji si, vyjdeme, jsou na tom někteří i hůře. Potěšila by mě knížka Moje milá smrti."

Po přečtení těchto dojemných příběhů se mi ozvalo nemálo z vás, že byste se k výzvě rádi připojili a darovali mou knížku někomu z těch, kteří svůj příběh odvyprávěli. Hlava mi začala šrotovat, jak tuhle věc podpořit. 


Nakonec jsem vymyslela způsob, jak propojit 

  • ty, které by knížka potěšila (protože si ji nemůžou dovolit nebo prostě jen proto, že pořtebují znovu uvěřit v to, že svět je krásné místo k žití) s
  • těmi, kteří chtějí potěšit někoho, kdo to má zrovna těžké a potřebuje své dny rozjasnit.

↓ ↓ ↓ ↓ ↓

POTŘEBUJI 

své dny rozsvítit, protože to mám teď těžké / Vím o člověku, který by si knížku zasloužil

CHCI UDĚLAT RADOST

neznámému člověku, 

který si teď prochází temným údolím

Jak to celé proběhne?

Jak to celé proběhne?

Každý ze zaslaných příběhů pročtu a vyhodnotím. Člověku, který si nyní něčím těžkým prochází, pošlu slevový kód na 100 % ceny libovolné knížky. Dárce si zakoupí e-voucher v hodnotě 390 Kč.

Kdo zaplatí poštovné?

Poštovné jde z mé kapsy. Pokud je to prosím možné, vybírejte způsob doručení přes Zásilkovnu.

Bude dárce vědět, koho obdaroval?

Toto bohužel není v mých silách. Vše je založené na důvěře, že každý příběh vyhodnocuju individuálně a dbám na to, aby se knížky dostaly k těm, co je skutečně potřebují.

Co když bude dárců víc než obdarovaných?

Jsem ve spojení s několika nadacemi a dobročinnými organizacemi. Pokud budou nějaké darované knížky přebývat, postarám se o to, aby si našly své čtenáře v krizových centrech, nemocnicích, hospicech, dětských domovech, apod. O všem budu informovat na sociálních sítích.

Proč je voucher na 390 Kč?

Tolik stojí má nejprodávanější knížka Agnes. Některé mé knížky stojí víc, jiné míň. Věřím, že v průměru se to nějak vyrovná. A protože dopředu nevím, jakou knížku si obdarovaný vybere ani s kým konkrétně bude dárce propojen, udělala jsem tento kompromis.

Můžu věřit tomu, že mé peníze nepřijdou vniveč?

Zakládat nadaci a vše pečlivě dokumentovat je spousta práce navíc, na kterou nemám momentálně kapacitu. Kdyby se projekt rozjel ve velkém, poradím se s někým, kdo se v zakládání nadací vyzná. Do té doby prosím věřte mému dobrému slovo, že všechny Vaše dary do poslední knížky předám.

Každý pátek 13. budu rozdávat další knihy

Chci z pátku 13. udělat tradici.

Odteď tedy každý 13. den v měsíci, který vyjde na pátek, budu dávat na svých sociálních sítích výzvu ke sdílení nových příběhů.

Přibližně dvakrát do roka tedy rozdám další desítky knih, které poputují za lidmi, kteří si je nemůžou dovolit či si právě procházejí těžkými zkouškami.